Domů Manuály Jak zrychlit Windows vypnutím virtuální paměti

Jak zrychlit Windows vypnutím virtuální paměti

Připnuté z: https://wintip.cz/483-jak-zrychlit-windows-vypnutim-virtualni-pameti

V případě, že váš počítač disponuje dostatečně velkou kapacitou paměti RAM, můžete zkusit vypnout odkládání informací do stránkovacího souboru. Výsledkem bude zrychlení odezvy operačního systému, protože operační systém nebude přistupovat k pevnému disku.

Virtuální paměť tvoří stránkovací soubor »pagefile.sys« a fyzická paměť RAM. Operační systém přesouvá data podle potřeby z RAM do stránkovacího souboru a ze stránkovacího souboru zpět do RAM nezávisle na velikosti fyzické paměti RAM.

Dostatečná velikost RAM pro vypnutí virtuální paměti závisí hlavně na účelu, ke kterému počítač používáte. Pokud na počítači stříháte video nebo hrajete náročné hry, bez zapnuté virtuální paměti se asi neobejdete. Přemýšlet o vypnutí virtuální paměti má smysl, pokud má váš počítač alespoň 8 GB RAM.

Jak zjistím kolik paměti RAM můj počítač využívá?

Spusťte Správce úloh pomocí kombinace kláves [Ctrl]+[Shift]+[Esc] a přepněte na kartu »Výkon«. V levém sloupci vyberte »Paměť«. Zde je jasně vidět, kolik paměti operační systém využívá a kolik paměti je ještě dostupné. Správce úloh si můžete zobrazit vždy na vrchu pomocí menu »Možnosti | Vždy na vrchu« a pozorovat, jak se využití paměti při spouštění různých programů mění.

Pokud při plné zátěži nevyužijete více než přibližně 70% paměti RAM, můžete virtuální paměť vypnout. Po vypnutí virtuální paměti, ale vše důkladně pozorujte a testujte. Některé programy nebo hry nemusí s vypnutou virtuální pamětí správně pracovat a může dojít k chybovým hláškám nebo pádům operačního systému. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, virtuální paměť znovu zapněte.

Jak vypnout virtuální paměť

V případě Windows 10 klikněte pravým tlačítkem na ikonu »Start« a z kontextového menu zvolte »Systém«, případně použijte klávesovou zkratku [Windows]+[Pause|Break]. V otevřeném okně »Systém« klikněte na odkaz »Upřesnit nastavení systému«. V okně »Vlastnosti systému« přepněte na kartu »Upřesnit« a v části »Výkon« klikněte na tlačítko »Nastavení…«. Otevře se nové okno »Možnosti výkonu«. Zde vyberte záložku »Upřesnit« a klikněte na tlačítko »Změnit…«.

V nově otevřeném okně »Virtuální paměť« zrušte zatržítko u položky »Automaticky spravovat velikost stránkovacího souboru pro všechny jednotky«. Označte položku »Nepoužívat stránkovací soubor« a klikněte na tlačítko »Nastavit«.

Zobrazí se upozornění, že systém v případě výskytu systémové chyby nezaznamená podrobnosti, které mohou určit příčinu problému. Potvrďte dotaz tlačítkem »Ano«. K dokončení vypnutí virtuální paměti restartujte počítač.

Ještě jednou důrazně upozorňuji, že vypnutí virtuální paměti může způsobovat pády některých programů nebo her, proto vše důkladně otestujte. Vypnutí virtuální paměti rozhodně není univerzální tip, který bude fungovat ve všech případech.

TIP: Testování paměti RAM ve Windows

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.